Pendik’te Deprem Seferberliği

Son yüzyılın en bu büyük kara depremlerinden biri olan ve 10 ilimizin etkilendiği deprem sonrası afet bölgesi için Pendik Belediyesi olarak vatandaşlarımızla beraber seferber olduk.Arama Kurtarma (PEAK) Ekiplerimiz Kahramanmaraş’taki 7.4’lük depremin ilk saatlerinde gün doğmadan Afet Koordinasyon Merkezimizden hareket etti. PEAK, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesiyle Hatay ve depremden etkilenen diğer bölgelerde 37 arama kurtarma personeli, 1.748 AFAD Gönüllüsü,3 Arama Kurtarma köpeği,PEAK Keşif Aracı, PEAK 4x4 Arama Kurtarma Aracı ve PEAK 4x4 Keşif Aracı ile çalışmalar yürüttü.

PEAK ekiplerimiz bölgede  enkazdan bir kişiyi sağ olarak kurtardı. Büyük Dalyan Mahallesi Merkez Sokak’taki yıkılmış bir binadan İsmail adında, 60’lı yaşlardaki bir kişiyi çıkardı. Hafif yaralı olduğu anlaşılan vatandaş ilk müdahale sonrası sedyeyle ambulansa taşındı.96.saatte enkaz altından 5 kişiyi kurtaran ekiplerimiz 1.5 yaşındaki bir kız çocuğumuzu da sağ olarak enkazdan çıkardı.

Aynı zamanda ilçemizde de çalışmalarımız devam etti.Pendikli vatandaşlarımız depremzedeler için seferber oldu.Toplam 100’den fazla Yardım Tırı’nı deprem bölgesine uğurladık.

Deprem bölgesine iş makineleri, kamyonlar ve destek araçlarını gönderdik. Arama kurtarma ve altyapı çalışmaları başta olmak üzere ulaşım ve keşif gibi farklı alanlarda hizmet veren toplam 54 araç hala aktif olarak bölgede çalıştı.Deprem bölgesine gönderilen 115 Yardımcı Personel,10 Kişilik Hasar Tespit Mühendis Ekibi,8 Hafriyat Tırı,7 Lowbet (İş Makinesi Taşıyıcı),7 Beko Loader,2 Damperli Kamyon,18 Ekskavatör,7 Destek Aracı,2 Cenaze Aracı ile çalışmalar yürüttük.