Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisimizi TRT Haber’e anlattık

Tam otomatik tesis niteliğindeki Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayırma Tesisimiz 2017 yılında faaliyete geçti. Ramazanoğlu Mahallesi’nde 3 bin metrekarelik alanda hizmet veren tesis, saatte 8 ton ayrıştırma kapasitesi ile çalışıyor. Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayırma Tesisi’nde kâğıt-karton, plastik, cam ve metal ambalaj atıkları kısa sürede türlerine göre ayrıştırılarak geri dönüşüm fabrikalarına gönderiliyor.

Tesisimiz, öz sermayemizle yatırım yaptığı ve tamamen yerli üretimle, makinelerle imal edilen bir tesis. Doğaya saygı adına, israfı önleme adına, ekonomiye katkı anlamında önemli ve özel. Bu tesisimiz 3 bin metrekare alanda, kendi öz sermayemizle yaptığımız bir tesis. Bu tesisi kurduktan sonra da Pendik’in tamamıyla ilgili çalışma yaparken, ambalaj atıklarının toplanmasıyla ilgili çalışma yaparken, Sabiha Gökçen’imiz de burada kaynak olarak gördüğümüz bir tesisimizdi. Dolayısıyla onlarla da görüşmelerin neticesinde, bir protokol yaptık. Oradan da atıklarımızı toplayarak buradaki değerlendirmesini yapıp yine onları da ekonomiye kazandırmayla ilgili çalışmayı gösteriyoruz.

Pendik'te topladığımız atıkların üçte bir oranında kısmı Sabiha Gökçen tarafından temin ediliyor. Bu noktada iki yıllık süre zarfında Sabiha Gökçen'den yaklaşık 7 bin ton kağıt karton, 4 bin ton plastik, yaklaşık 2 bin ton cam, 125 ton da metal toplaması gerçekleştirmiş olduk. Buradaki ayrıştırma yapıldığında ekonomiye katkı sunmaya çalıştık.