İBB, Tuvalet Üzerinden Siyaset Yapıyor

Koronavirüs tedavim henüz tamamlandı. Bu hafta itibarıyla görevime başladım. Başlar başlamaz, anlaşılması güç bir İstanbul Büyükşehir Belediyesi problemiyle karşılaştım. Öncelikle böyle bir meseleden dolayı kamuoyuna açıklama yapmak zorunda kaldığım için üzgünüm.
 
Konu şu: Fevzi Çakmak Mahallemiz nüfusu yaklaşık 40 bin olan ve insan sirkülasyonunun çok yoğun olduğu bir mahallemiz. Ve toplu taşımanın merkezi konumunda olan bir bölge. Bu alanda her gün, her saat, binlerce insan bir yerden bir yere gitmeye çalışıyor. Doğal olarak vatandaşlarımızın insani ihtiyacı oluyor. Özellikle kadınlarımızın ve engelli vatandaşlarımızın…
 
Bu alanı kullanan vatandaşlarımızdan ve esnaflarımızdan tuvalet ihtiyacının giderilmesi için çok yoğun talepler aldık. Pendik Belediyesi olarak bu talepleri İBB yöneticileriyle defalarca görüşerek çözmeye çalıştık. Ancak bu talebe olumlu dönüş olmadı. Bizler de bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla İBB yetki ve sorumluluğunda olmasına rağmen kaldırımın en geniş alanına tuvaleti kurduk.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklı haberlerde iki belediye arasında çatışma olduğu şeklinde bir hava oluşturuluyor. Hayır! İki belediye arasında bir çatışma yok. Alanda tuvalet ihtiyacı var. Büyükşehir belediyesi bu ihtiyacı karşılamayınca Pendik Belediyesi karşıladı. Büyükşehir Belediyesi bu tuvaleti kaldırmak isteyince ekiplerimiz bu müdahalelerini durdurma girişiminde bulundu. Mesele bundan ibaret. Israrları üzerine, tuvaleti kaldırma haklarını kullandılar. Vatandaşın tuvalet ihtiyacını giderdiği tuvaleti kaldırmakla, nasıl bir hizmet yaptıklarını anlamaya çalışıyoruz.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendi yetki alanlarında, vatandaşların ihtiyacını giderdiği tuvaletleri yapmakla sorumlu. Hem yapmıyorlar hem de yaptıklarımızı kaldırıyorlar. Tuvalet üzerinden çatışma üreten bu yönetim anlayışını utanç verici buluyoruz. Bu anlayıştan İstanbul adına endişe duyuyoruz.
Kendilerine ısrarla hatırlatmak istiyorum: Madem, kurduğumuz tuvaleti kaldırdınız. O halde ivedilikle oraya tuvaleti kendiniz kurun. Tuvalet ihtiyacı üzerinden bile lütfen, siyaset yapmayın!
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Pendik’te yapması gereken yarım kalan önemli yatırımları var. Hiç birinde bir ilerleme yok. Bir yılı aşkın süredir çivi çakmadığınız işler nedeniyle şehir içi trafik işlemiyor. Lütfen, bunlarla ilgilenin. Gelin ya da biz gidelim yapılacaklar üzerine konuşalım. Çatışmalar üreterek nereye kadar gizlenebilirler? İstanbul’da kral çıplak. İstanbul Büyükşehir Belediyemize tavsiyemizdir: Vatandaş ne polemik ne de çatışma istiyor. Hizmet istiyor.
 
Tekraren böyle bir konuyla kamuoyu önüne çıktığım için mahcubiyetimi ifade etmek istiyorum. Akıl, izan ve sağlık hepimizin üzerine olsun.